Poul Henningsen PH 5 Louis Poulsen

771174

POUL HENNINGSEN, taklampa, PH 5, Louis Poulsen, 1960-tal, lameller och fästen i koppar, diameter 50 cm, skärmhöjd ca 25 cm.

Mejlkorrespondens mellan säljare och historieexpert för PH lampor; Bo Steen medföljer. Enligt Bo Steen rör det sig högst troligen om en prototyp, som aldrig kom ut i handeln, då denna var för dyr att tillverka.

"PH-5 i koppar"

Åldersrelaterat slitage, flikar upptill något böjda, ej funktionstestad

Belysning, Taklampor, Design, Tema

Geijersgatan 14, Göteborg

Budhistorik (61 bud)
5943064
96 000
5943037
94 000
5943037
92 000
5943058
90 000
5943037
86 000

Slutpris SEK:
96 000
9 424 EUR, 10 464 USD
Utropspris SEK:
25 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 344 kr.