Sabel

768673

SABEL, svensk, 1820/30-tal, för kavalleriofficer, skålslipad klinga med Carl XIV Johans och kronprins Oscars monogram, Sveriges och Norges riksvapen, Liljedahlsmönster, mässingsfäste, stålbalja med mässingsfäste, längd 95 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Balja med bucklor

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Sabel

Budhistorik (20 bud)
5937206
5 400
5937201
5 200
5936855
5 000
5937197
5 000
5936855
4 800

Slutpris SEK:
5 400
530 EUR, 589 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.