Ordensvärja The Knights of Columbus

764914

ORDENSVÄRJA, 1800-talets slut, amerikansk, Mc Lilley & Co Ohio, för The Knights of Columbus, klinga med etsad dekor med bla ägarnamn trol. Samuel Carmany Lick. korsformat fäste, kavel i ben dekorerat med kors, knapp i form av plymförsedd visirhjälm, fodral märkt Harry Clark, Oriental No 12 K.T. Cleveland, Ohio, längd ca 84 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Slitage, emaljbortfall på balja, fodral med skador

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Budhistorik (12 bud)
5937299
5937307
5937299
1 400
5937292
1 300
5935282

Slutpris SEK:
147 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.