Slaglåsrevolver Colt Army

755422

SLAGLÅSREVOLVER, amerikansk, Colt 1860 Army, no. 121621, tillverkad 1863, kaliber .44, trumgravyr med bataljscen till sjös, text på pipan: ADDRESS COL. SAMl COLT NEW-YORK U.S. AMERICA, på stommen stämplat Colts patent, kolv av valnöt med inspector marks samt märkt undertill "HW", längd 35 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Slitage, smärre korrision, avskav på kolvplatta, mekaniken upplevs som bra

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Monter 1

Slaglåsrevolver Colt Army

Budhistorik (32 bud)
5937497
21 000
5937563
20 000
5937497
19 500
5937489
19 000
5937489
18 000

Slutpris SEK:
21 000
2 062 EUR, 2 289 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.