Sabel

736206

SABEL, svensk, 1800-talets första hälft, skålslipad klinga med Carl XIV Johans och kronprins Oscars monogram, klingrygg ägarmärkt B. von Hoffsten, mässingsfäste med lejonnkappa, stålbalja med mässingsfäste, längd ca 95 cm

Ingår i specialauktion Vapen & Ordnar

Slitage, balja med bucklor

Vapen/Medaljer, Specialauktion, Vapen & ordnar

Sabel

Budhistorik (20 bud)
5937208
5937195
3 800
5937184
3 600
5937172
3 400
5937151
3 200

Slutpris SEK:
393 EUR, 436 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.