Bruno Mathsson slagbord

737618

BRUNO MATHSSON, slagborg "Maria Flap", 1950/60-tal, teak, höjd ca 74, 24x90 total längd ca 280 cm, ben i bok.

HISTORIK:

Modellen formgavs 1936 för Firma Karl Matsson
Skador: Smärre slitage, fläckar

Smärre slitage, enstaka märken och ojämnt solblekt

Möbler, Matbord

Rum 4

Bruno Mathsson slagbord

Budhistorik (29 bud)
5639045
24 000
5639001
23 000
5639032
22 000
5639001
21 000
5639019
20 000

Slutpris SEK:
24 000
2 356 EUR, 2 616 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.