Carl Fahlberg gustavianska ljusstakar silver

736677

CARL FAHLBERG, ljusstakar, 2 st, snarlika, silver, gustavianska, märkta Carl Fahlberg Uppsala 1784 respektive 1786, klockad fot, kannelerade skaft, med ljusmanchetter stämplade 1784, höjd ca 23-24 cm, delvis fyllda

Manchetter med bucklor, en något skev i foten

Silver

Visas på begäran

Budhistorik (7 bud)
5635550
10 000
5633938
8 200
5632507
8 000
5620294
5 800
5619055
5 600

Slutpris SEK:
10 000
982 EUR, 1 090 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.