Silverbestick vikt ca 3298 g

735544

BESTICK, 129 dlr, silver, Norge, 1800-talets andra hälft samt tidigt 1900-tal, mestadels modeller snarlika "Svensk Rund", bestående av: 12 matgafflar, 12 matknivar, 13 matskedar, stämplade bl.a Soelberg, 12 bordsgafflar 13 bordsskedar, 18 bordsknivar, 12 efterättsskedar, 12 bakelsegafflar, 18 teskedar, 6 smörknivar, 1 påläggsgaffel, medföljer schatull i mahogny, total vikt exklusive knivar med rostfritt blad ca 3298 g

Bruksslitage

Silver

Silverbestick vikt ca 3298 g

Budhistorik (4 bud)

5640397
13 500
5624868
13 000
5640396
12 500
5624868
12 000

Slutpris SEK:
13 500
1 325 EUR, 1 472 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.