Värja Sachsen

734466

VÄRJA, Sachsen, ca 1700, för infanteriofficer av kommendertyp, fäste av förgylld mässing, knapp med bård av lövdekor, rak tvåeggad sexsidigt slipad klinga, spår av förgylld ornering mot blånerad bakgrund, etsad dekor med monogram AR (Friedrich August I, kurfurste av Sachsen ä.k. August den starke, 1694-1733) samt Örn med Krona och RECTE FACIENDO NEMINEM TIMEAS TIMEO (Genom att handla rätt, skall du ingen frukta) samt TANDEM BONA CAUSA TRIUMPHAT (Omsider segrar den goda saken), vid fästets båda sidor syns de korsade klingorna samt Sachsens vapen. bladets längd är ca 84cm

Proveniens: Familjen Thamm, i arv inom familjen fram tills nu.

Bruks och åldersrelaterat slitage, balja saknas

Vapen/Medaljer

Värja Sachsen

Budhistorik (46 bud)
5633001
40 000
5632997
39 000
5632999
39 000
5632997
38 000
5632994
37 000

Slutpris SEK:
40 000
3 927 EUR, 4 360 USD
Utropspris SEK:
15 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.