Tyra Lundgren fågelfigurin i glaserat stengods

722841

TYRA LUNDGREN (1897-1979), skulptur, i form av fågel med fisk, stengods, glaserad i nrunt, grönt, svart och vitt, ristad signatur TL samt otydligt stämpelsignerad med medusahuvudet, höjd ca 23 cm

Lagning

Keramik/Porslin, Figuriner, Design, Tema

Budhistorik (9 bud)
5525351
14 000
5525349
13 000
5525347
12 000
5524327
10 500
5524326
10 000

Slutpris SEK:
14 000
1 374 EUR, 1 526 USD
Utropspris SEK:
18 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.