Ampel sannolikt från Ryssland

722079

AMPEL, omkring 1800-talets mitt, senempire, sannolikt Ryssland, för 6 ljus, brännförgylld brons och mässing, ljusringen med stiliserad pressad växtdekor, skål i bronserad plåt med fastkilade stjärnor, uppsvängda ljusarmar med akantus, kronring med dekor av palmettblad, höjd ca 95, diamater ca 63 cm

Ingår i temaauktionen "Samlarhem"

Delvis senare kompleterad, senare elektrifierad, funktionen garanteras ej,

Belysning, Taklampor, Diverse, Tema

Rum 15

Ampel sannolikt från Ryssland

Budhistorik (27 bud)
5523248
8 800
5523242
8 600
5523239
8 400
5523238
8 200
5523236
8 000

Slutpris SEK:
8 800
864 EUR, 959 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.