Byrå stockholmsarkbete rokoko

720907

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Petter Gyllenbergs art, 1700-talets andra hälft, fanerad med valnöt, alm och rotfaner, beslag i brännförgylld brons, längd 78, bredd 48, höjd 79 cm

Proveniens: Inköpt på 'Druvans Antik', Sibyllegatan 43-45 i Stockholm, 1974

Åldersrelaterat slitage med lagningar, mindre fanerskador, renoverad, kompletterad med senare lås och skruv

Möbler, Skåp, byråer, Selected

Geijersgatan 14, Göteborg

Byrå stockholmsarkbete rokoko

Budhistorik (13 bud)
5535903
19 000
5528756
18 500
5535902
18 500
5528756
16 000
5527027
13 500

Slutpris SEK:
19 000
1 865 EUR, 2 071 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 774 kr.