Hans J. Wegner, stolar 8 st, "Y-stolen"

714045

HANS J. WEGNER, 8 st. "CH 24", även kallad "Y-stolen", Carl Hansen, Danmark, 2000-tal, modellen formgiven 1949, stomme av betsad ek, svängda ryggstöd, sitsar av flätat papperssnöre, etikettmärkta samt numrerade, höjd 72, sitthöjd 40 cm

Obetydlig slitage

Möbler, Stolar, Design, Selected

Rum 12

Hans J. Wegner, stolar 8 st,

Budhistorik (26 bud)
5455575
35 000
5455793
34 000
5455575
32 000
5455517
31 000
5446651
30 000

Slutpris SEK:
35 000
3 436 EUR, 3 815 USD
Utropspris SEK:
30 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.