Christian Dell bordslampa

713906

CHRISTIAN DELL, modellnummer 6787, Kaiser Idell Leuchten, ursprungligen formgiven under Dells tid vid Bauhaus under 1930-talet, stomme i mässing, skärm i svartlackerad metall, höjd ca 38 cm

Ingår i tema-auktion "Modern Belysning"

Smärre slitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Bordslampor, Design

Rum 15

Christian Dell bordslampa

Budhistorik (10 bud)
5442282
5442280
5442238
1 400
5441688
5441640
950

Slutpris SEK:
308 EUR, 351 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.