Solik Automatic armbandsur 1930-tal

704202

SOLIK AUTOMATIC, armbandsur, 1930-tal, automatiskt urverk, krom, plexiglas, senare präglad läderrem ej original, patent nr. 106583, diam ca 29 mm.

Harwood anses ha konstruerat det första självuppdragande armbandsuret.

Lätt slitage. Fungerar ej vid inskrivningstillfället. SAV garanterar ej funktionen.

Klockor/Ur

Drottninggatan 36, Malmö

Budhistorik (23 bud)
5455402
1 700
5453177
1 600
5450833
5453176
5450833
1 400

Slutpris SEK:
1 700
175 EUR, 199 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 200 kr.