Isaak Il'ich Levitan oljemålning

681947

ISAAK IL'ICH LEVITAN (1860-1900) Skogsljus, signerad, olja på duk, 33x47 cm

Proveniens: Målningen har tillhört Viktor Nobel, sonson till Emanuel Nobel. De flydde 1917 till Sverige och hade då med sig tavlan. Sedan har den gått i arv i familjen.

Konst, Rysk konst och konsthantverk

Södra kajen 14, Helsingfors

Budhistorik (50 bud)
Bud EUR
5419043
43 000
5419053
42 000
5419043
41 000
5419046
40 000
5419043
39 000

Slutpris EUR:
43 000
438 016 SEK, 47 744 USD
Utropspris EUR:
6 000-8 000