Josef Hoffmann sittgrupp

702279

JOSEF HOFFMANN, sittgrupp Purkersdorf, 3 delar, bestående av 1 par karmstolar 8312 samt oktagonalt bord 8390, vitlackerat trä, stolssitsar av flätat syntetgjord, ryggkuddar med klädsel av bomull, 1900-/2000-tal, Wittmann, Österrike

HISTORIK: Ursprungligen formgivna 1903 för Pukersdorf sanatorium utanför Wien

Bruksslitage, visst färgbortfall, smärre skador, extra ryggkuddeklädslar medföljer

Möbler, Stolar, Design

Drottninggatan 36, Malmö

Josef Hoffmann sittgrupp

Budhistorik (10 bud)
5342124
7 200
5339703
7 000
5342123
7 000
5339703
6 400
5339701
6 200

Slutpris SEK:
7 200
695 EUR, 789 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 774 kr.