Skålfat Ursula Printz Gustavsberg studio

702171

URSULA PRINTZ, skålfat, Gustavsberg studio 1940-tal, handmålad dekor av kvinnoansikte och blommor i gult, grönt, rosa, lila, gulgrönt och svart samt blått, signerad Gustavsberg studio och målarsignatur för Ursula Printz, höjd 4,5, 18x16,5 cm

Retuscherad nagg på kantens undersida, krackelyr

Keramik/Porslin, Design

Budhistorik (6 bud)
5355201
550
5353900
500
5351864
450
5353897
5351864

Slutpris SEK:
550
53 EUR, 60 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.