Nils Möllerberg terracotta

702167

NILS MÖLLERBERG (1892-1954): "Flora", signerad och daterad N Möllerberg 1936, 26/115, terracotta, höjd ca 35
HITORIK:
Nils Möllerberg var framför allt autodidakt men var under en tid elev hos A. Bundgaard i Köpenhamn (1908-10) och Christian Eriksson (1910-12). I Paris bodde han mellan 1919 och 1928 och tog intryck av bland andra Aristide Maillol och Auguste Rodin, vilket framför allt märks i hans nakna flickgestalter.

Möllerberg var med som en av de 13 som grundade Färg och Form 1932 samt drev skulpturskola i Stockholm med Bror Hjorth. Han var ledamot av Konstakademien från 1931 och fick professors namn 1953.

Bronsskulpturen Flora står sedan 1929 på Stora Gatan/Slottsgatan i Västerås. Repliker finns i Kristianstad och på Göteborg konstmuseum.

Konst, Skulpturer

Kundcenter

Nils Möllerberg terracotta

Budhistorik (47 bud)
5352534
11 000
5352530
10 500
5352524
10 000
5352523
9 800
5352522
9 600

Slutpris SEK:
11 000
1 062 EUR, 1 206 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.