John-Erik Göransson

702136

JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), "Colour Box No 39", signerad John-Erik Göransson på baksidan, akryl på duk uppfodrad på pannå, ca 60x60 cm;

En nyupptäckt konkretist
JOHN-ERIK GÖRANSSON
-färg och form i perfektion

Auktion online 27 och 29 oktober

Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.

Konst, Modernt måleri, Tema

Rum 18

John-Erik Göransson

Budhistorik (21 bud)
5352825
5352822
1 400
5352755
1 300
5352677
5352651

Slutpris SEK:
145 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.