Ewa Rudling - Salvador Dali

701902

EWA RUDLING (född 1936): "Salvador Dali - Hotel Meurice Paris 1972", signerad och numrerad Ewa Rudling 4/30, c-print, ca 30x45,5 cm;

Ewa Rudling om SALVADOR DALI:
"- En mästerlig målare och en inspiration till otaliga konstnärer. "Salvador Dali sätter sig där Salvador Dali behagar", sa han. Då går jag hem. Där är det för litet ljus. Där kan jag inte fota", sa jag. Det ville Dali absolut inte. Han kunde aldrig få nog av att bli förevigad. Ivy Nicholson - en av Andy Warhols & Paul Morriseys superstars i 'Chelsea Girls' - som sitter på golvet och målar av Dali - var en av hans modeller"

Oramad

Fotografi, Konst, Nutida

Kundcenter

Ewa Rudling - Salvador Dali

Budhistorik (19 bud)
5350305
3 600
5350303
3 400
5350295
3 200
5350290
5350292

Slutpris SEK:
3 600
347 EUR, 395 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.