Picasso Guernica faksimilutgåva

701649

PABLO PICASSO, mapp med faksimilskisser, 42 st skisser/31 st blad, numrerad 79/298, 1990, "Guernica", bladen märkta á tergo "By Spadem et Heritiers de Picasso, Paris, 1990", utgiven av Akademishe Druck-U. Verlagsanstalt, Graz, Editorial Casariego, Madrid, Club du Livre, Paris samt IPC, Örebro.

Blad monterade på tillhörande passepartout, 61 x 40 cm (vertikalt samt horisontellt format).

Smärre slitage, ej fullständigt genomgången.

Geijersgatan 14, Göteborg

Budhistorik (8 bud)
5342882
5340990
2 800
5332585
2 600
5332159
2 400
5330176

Slutpris SEK:
290 EUR, 329 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Göteborg. Transportpris från 344 kr.