Dopkass / barnkorg Dalarna

700960

DOPKASS, omkring 1800, flaknäver med handtag, sydd med klyvsöm, dekor med röd och blå vadmal, gavlar med ristad dekor i rombmönsten, vävt band med smideskrok, L ca 68 cm.

Ref: snarlik i Nordiska Museets samlingar med ursprung från Mora, NM.0003516A

Skador: mindre slitage

Diverse

Makadamgatan 11, Helsingborg

Dopkass / barnkorg Dalarna

Budhistorik (4 bud)

5344759
5344758
5344749
5339785
750

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.