Ove Carlson

700492

OVE CARLSON (född 1950): sideboard, signerad Carlson undertill, numrerad 1/1, unikt, bordsskiva i härdat glas, Optiwhite 12 mm, benstativ i mattsvart järn, höjd ca 74 cm, 100x50 cm;

HISTORIK:
Ove Carlson är målare och digital grafiker, född i Göteborg 1950, bosatt i Stockholm. Carlson studerade matematik och datalogi vid Göteborgs Universitet samt måleri för Philip von Schantz periodiskt 1984-1992. Hans måleri kan ses som en utforskning av geomerisk abstraktion och de geometriska formerna gav honom idén att använda datorer i den kreativa processen samt även att rita och tillverka möbler. Ove Carlson är i sitt arbete inspirerad av minimalism och konceptkonst och är designer av ArtGen, ett datorprogram som slumpvis skapar bilder i en konstruktiv anda och som väckt intresse även utanför Sveriges gränser. Konstnären är representerad på Arithmeum Bonn (Tyskland), Art Center Elblag (Polen), Lublin Museum (Polen), Statens konstråd, Göteborgs Konstmuseum, Norrköpings Konstmuseum, Sundsvalls Museum samt ett stort antal landsting och kommuner och privata samlingar.

smärre bruksslitage, smärre repor i glas

Konst, Nutida, Möbler

Rum 8

Ove Carlson

Budhistorik (9 bud)
5338956
2 600
5338896
2 400
5338468
5334155
5334154
1 700

Slutpris SEK:
2 600
251 EUR, 285 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.