Christian Dell bordslampa

700284

CHRISTIAN DELL, modellnummer 6787, Kaiser Idell Leuchten, ursprungligen formgiven under Dells tid vid Bauhaus under 1930-talet, stomme i mässing, skärm i svartlackerad metall, höjd ca 38 cm

Ingår i tema-auktion "Modern Belysning"

Smärre slitage, ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen

Belysning, Bordslampor, Design, Tema

Rum 15

Christian Dell bordslampa

Budhistorik (14 bud)
5344300
5 200
5334170
5 000
5343761
5 000
5334170
4 800
5332832

Slutpris SEK:
5 200
502 EUR, 570 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.