Bordsur Birger Kaipiainen

700108

BIRGER KAIPIAINEN, bordsur, Arabia, Finland, stengods, dekor av blommor med kulor i relief, lysterglasyr i blått, äggskal och svart, stämplad signatur Birger Kaipiainen ARABIA FINLAND, höjd ca 37 cm.

Mindre repor

Klockor/Ur, Design, Keramik/Porslin

Makadamgatan 11, Helsingborg

Bordsur Birger Kaipiainen

Budhistorik (12 bud)
5343626
4 600
5336621
4 400
5336616
4 200
5331670
5331667
3 600

Slutpris SEK:
4 600
444 EUR, 504 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Helsingborg. Transportpris från 300 kr.