Ephraim Ståhl sengustavianska stolar

699757

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), sengustavianska stolar, 1 par, (dubbel)signerade ES, bemålad björk, fast stoppad sits och ryggbricka, textilklädsel, pastellage samt skuren dekor av bl a bladsnitt och fleuroner, bladhölstrade, överkragade och kanellerade framben, bladhölstrade ryggspjälor, etikettmärkta Stockholms stolmakareämbete, höjd ca 87, sitthöjd 44 cm.

Bruks- och åldersrelaterat slitage, senare bemålning, ställvis bortskrapad färg, färgbortfall, klädsel med slitage och fläckar

Möbler, Stolar

Drottninggatan 36, Malmö

Budhistorik (9 bud)
5338674
2 400
5338672
1 900
5336585
1 700
5336161
1 600
5328295

Slutpris SEK:
2 400
232 EUR, 263 USD
Utropspris SEK:
6 000

Föremålet finns i Malmö. Transportpris från 458 kr.