Direktörsskrivbord 1950-/60-tal

699042

DIREKTÖRSSKRIVBORD, 1950-/60-tal, mahogny, enligt uppgift snickarmästararbete, fem lådor, utdragbara skivor, märkt med plakett Ferd Lundqvist, höjd 75, 205 x 105 cm

Inköpt från möbelaffär som senare blev NK. Historik: Detaljaffär som fanns på Östra Hamngatan 41 Göteborg. 1971 omvandlades till Nordiska Kompaniet.

Smärre slitage, kompletterade fotavslutningar

Möbler, Kontorsmöbler

Linnégatan 21, Norrköping

Budhistorik (13 bud)
5324990
8 000
5338721
7 800
5324990
7 600
5338716
7 400
5324990
7 200

Slutpris SEK:
8 000
772 EUR, 877 USD
Utropspris SEK:
8 000

Föremålet finns i Norrköping. Transportpris från 641 kr.