Samling osmanskt silver

697507

SAMLING OSMANSKT SILVER, 47 delar, bestående av koranställning, trä inklätt med silver, höjd ca 20 cm, 1 par skedvärmare, genombruten dekor, höjd 14 cm, med tillhörande skedar 5+6 st, 2 st pennhållare, längd 24-25 cm, ett fat med graverad krona och monogram 15x11 cm (tillverkat under Sultan Abdülaziz 1830-1876) , 3 par Zarf, varav två i etuier med porslinskoppar, ryska stämplar, 3 modeller av skedar á 6 st, längd 16,5-17,5 cm, bröstsmycke, längd med halskedja ca 43 cm, 5 st bägare med riklig gravyr, höjd ca 8 cm, samtliga föremål förutom fatet tillverkade under 34e Sultanen Abdül-Hamid II 1876-1909, vikt tillsammans (koranhållare ej medräknad) 2881 gram

Åldersrelaterat slitage / patina, 3 porslinskoppar med kraftiga lagningar/skador, 1 kopp med mindre nagg, samt en kopp saknas

Silver, Diverse, Rysk konst och konsthantverk, Selected

Monter 10

Samling osmanskt silver

Budhistorik (8 bud)
5323785
42 000
5318256
40 000
5316639
38 000
5315525
35 000
5313037
30 000

Slutpris SEK:
42 000
4 053 EUR, 4 603 USD
Utropspris SEK:
60 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.