Josef Ekberg lockurnor

695469

JOSEF EKBERG, lockurnor, ett par, Gustavsberg 1928, flintgods, lysterglasyr i grå och rosa toner, målad dekor i guld, stämplade och signerade GUSTAVSBERG JE 1927 respektive 1928, två socklar av betsad ek medföljer, höjd 39 cm, höjd med sockel 43 cm

PROVENIENS: Sven A Höglund, Hovås. Industriman i Göteborg, drev bl a företaget AB Sven A Höglund.

Invändigt med krackelyr, en även gulnad invändigt

Keramik/Porslin, Design, Art & Mind

Nybrogatan 32, Stockholm

Josef Ekberg lockurnor

Budhistorik (10 bud)
5332277
5331206
900
5318776
850
5318775
5318774
750

Slutpris SEK:
145 EUR, 164 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.