Fåtölj Bruno Mathsson 1939

693752

BRUNO MATHSSON, " Vilstol 36", fåtölj, Karl Mathsson, Värnamo 1939, modellen formgiven 1936, stomme av skiktlimmat böjträ av björk, klädd med gulgrön textil, etikettmärkt KOMP BM 1936 Bruno Mathsson TILLV KM 39 Karl Mathsson Värnamo MADE IN SWEDEN, etiketten delvis handsignerad, höjd 79, sitthöjd 32 cm

Ingår i Barbro B. Johanssons samling

Klädseln med smärre slitage och smärre hål

Möbler, Fåtöljer, Design, Art & Mind

Fåtölj Bruno Mathsson 1939

Budhistorik (35 bud)
5332823
12 000
5332821
11 500
5332813
11 000
5332820
10 500
5332813
9 400

Slutpris SEK:
12 000
1 158 EUR, 1 315 USD
Utropspris SEK:
7 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.