Bordspingla silver G A Cedergren Stockholm 1861

693193

GUSTAF ADOLF CEDERGREN, bordspingla, silver, Stockholm 1861, niosidig, handtag i form av en ringlande orm och en klo, mynningskanten med reliefdekor av blommor och blad, höjd 12 cm, vikt 116 g

PROVENIENS
Mörnerska auktionen 1970-talet, Wiwan Mörner f. Cedergren, Strandvägen Stockholm - dotter till civilingenjör G. A. Cedergren som övertog guldsmedsverkstaden efter sin far - han installerade 1877 den första telefonledningenm i Sverige mellan bostaden Drottninggatan 84 och verkstaden Drottninggatan 31.

handtaget med buckla

Silver

Monter 12

Budhistorik (42 bud)
5328548
10 500
5328542
10 000
5328547
10 000
5328542
9 800
5328546
9 600

Slutpris SEK:
10 500
1 013 EUR, 1 151 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.