Eric Grate skulptur brons

691784

ERIC GRATE (1896-1983): Urnkvinna - Dafne, signerad med monogram och annoterad H.C., patinerad brons, höjd med stensockel 20,5 cm
Komponerad 1959-60
Uppställd i monumemtalformat i röd granit, Härnösands kommun
PROVENIENS: Inköpt direkt av konstnären
LITTERATUR: Pontus Grate och Ragnar von Holten: Eric Grate, SAK 1978, jämför text och bild sidan 110

Konst, Skulpturer, Art & Mind

Nybrogatan 32, Stockholm

Eric Grate skulptur brons

Budhistorik (54 bud)
5335992
32 000
5335984
31 000
5335976
30 000
5335965
29 000
5335962
28 000

Slutpris SEK:
32 000
3 088 EUR, 3 507 USD
Utropspris SEK:
10 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.