Argentaskål från första året 1930, Wilhelm Kåge

679129

WILHELM KÅGE (1889-1960), skål, Gustavsberg 1930, Argenta, handmålad dekor i silver och guld av bevingad putto med slöja samt kantbårder, signerad GUSTAVSBERG KÅGE 850 A och inpressat KÅGE, höjd 8, diameter 17 cm exklusive hänklar

HISTORIK: Denna skål är tillverkad samma år som Argenta-serien presenterades på Stockholms-utställningen, dvs 1930. Det finns ett antal mindre antal föremål målade både med silver och guld, ibland är dessa målade av Kåge själv.

Krackelyr

Keramik/Porslin, Design, Art & Mind

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (32 bud)
5335794
5 200
5329313
5 000
5334691
4 800
5329313
4 600
5334189
4 400

Slutpris SEK:
5 200
502 EUR, 570 USD
Utropspris SEK:
2 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.