Gungstol "RAR"

Föregående | Översikt | Nästa

690349

CHARLES & RAY EAMES, "RAR", gungstol, vit formgjuten glasfiberförstärkt plast, svart pöl, ben i metall på trämedar, etikettmärkt Herman Miller, nr: 028836, sitthöjd ca 44 cm

HISTORIK: Från sent 1950-tal till slutet av 1960-talet fick blivande föräldrar, anställda vid fabriken hos Herman Miller, en RAR-gungstol av företaget där de kunde sitta och vagga sina barn. RAR = Rocking Armchair Rod.

Bruksslitage

Möbler, Fåtöljer

Rum 13

690349 - Gungstol "RAR"
Din e-postadress

Fråga
Skicka
Gungstol

Budhistorik (5 bud)
5230485
1 800
5230482
1 700
5228850
1 600
5225981
5225780

3 dagar kvar
Avslutas 2019-10-17
21:33   (22:33 )
AKTUELLT BUD SEK:
1 800
174 EUR, 197 USD
Utropspris SEK:

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.