Fåtöljer rokokostil

Föregående | Översikt | Nästa

689781

FÅTÖLJER, 1 par, rokokostil, omkring 1900, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och slagmetall, dekor av rocailler, voluter och akantus, löst stoppad rygg, märkta inventarienummer 518 & 519, sitthöjd 43 cm

Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 200, jämför fåtölj av Jacob Stenbom

Smärre skador, fyra mässingsbleck saknas

Möbler, Fåtöljer

Rum 13

689781 - Fåtöljer rokokostil
Din e-postadress

Fråga
Skicka
Fåtöljer rokokostil

Budhistorik (3 bud)

5227668
8 000
5226923
6 000
5225562

2 dagar kvar
Avslutas 2019-10-17
20:42   (21:42 )
AKTUELLT BUD SEK:
8 000
772 EUR, 877 USD
Utropspris SEK:
10 000

Lämna maxbud:

SEK

Logga in / Bli kund

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.