SAAB Sekretär

689096

SEKRETÄR, SAAB, daterad 1983, numrerad 1/3, plåt, lucka med bakomliggande lampa i mässing, skärm med genombruten dekor, längd 152 cm, höjd 121 cm, bred 64 cm.

Sekretären skapades 1983 av möbelsnickaren och konstnären Gunnar Svensson (Berg) även kallad "mäster på väster" i Malmö. Det är bakdelen till en Saab 96 monterad på träunderrede. Allt lackat i Saabs orginalfärg. Sekretären har läderklädd skrivyta, inbyggd lampa och brevställ.

Smärre slitage/lackbortfall, enstaka rispa,

Möbler, Skåp, byråer, Design

Rum 13

SAAB Sekretär

Budhistorik (20 bud)
5232010
9 600
5232008
9 400
5232006
9 200
5231998
9 000
5231997
8 800

Slutpris SEK:
9 600
926 EUR, 1 052 USD
Utropspris SEK:
12 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.