Alvar Aalto fåtölj, modell 406, Artek Finland

688470

ALVAR AALTO, "Modell 406", fåtölj, Artek, Finland omkring 1940-tal, björk, sadelgjord samt stoppad rygg, originalklädsen, sitthöjd ca 37 cm

Bruksslitage kring armlän samt kring klädsel

Möbler, Fåtöljer, Design

Rum 12

Budhistorik (29 bud)
5217814
6 400
5222219
6 200
5217814
6 000
5222215
5 800
5217814
5 600

Slutpris SEK:
6 400
618 EUR, 701 USD
Utropspris SEK:
3 500

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 458 kr.