Lykta

687766

STOR LYKTA , 1900-talets tredje kvartal, elektrifierad, stomme i aluminium, höjd ca 110, 60x60 cm

PROVENIENS: Direktör Bertil Marwig, ägare till Marwigs Elektriska AB i Falun, där den stora hantverksmässiga och egenfabricerade lyktan av tradition hängdes upp vid första advent utanför Marwigs Elekttiska AB:s butik på Storgatan i Falun där den enligt uppgift under många år genom sitt vackra sken skapade helgstämning och var ett trevligt och uppskattat inslag i gatubilden vid advent-, jul,- och nyårsfirandena i staden.

Slitage, skärm med mindre bucklor samt ett mindre hål

Belysning, Utelampor, Diverse

Rum 4

Lykta

Budhistorik (20 bud)
5223130
5223500
3 800
5223130
3 600
5223251
3 400
5223130
3 200

Slutpris SEK:
386 EUR, 438 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.