Slaglåspistol och bajonett

675547

SLAGLÅSPISTOL, dubbelpipig, 1800-talets slut, BAJONETT, fransk, modell 1866 för Chassepot, märkt St. Etienne 1871, bajonettens längd ca 70 cm, pistolens 24 cm

Slitage. Klinga med hack. Pistol med korrision. Lås defekt.

Vapen/Medaljer

Monter 19

Slaglåspistol och bajonett

Budhistorik (18 bud)
5142906
5142411
5140060
5140503
950
5140060
900

Slutpris SEK:
116 EUR, 132 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.