Tekanna Ryssland silver

674812

ALEXANDER KORDES (verksam 1826-1879), tekanna, silver, senempire, svängd hänkel, pip i form av svanhals, bladdekor, lockknopp i pärlemo, vapendekor, stämplad Kordes, St. Petersburg 1855, höjd 14, vikt ca 784 g

Graverad vapendekor, liv med två bucklor

Silver

Monter 18

Tekanna Ryssland silver

Budhistorik (28 bud)
5143063
8 600
5143070
8 600
5143063
8 400
5142406
8 200
5143059
8 000

Slutpris SEK:
8 600
830 EUR, 943 USD
Utropspris SEK:
5 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.