Barnsabel

674302

BARNSABEL, 1800-tal, sannolikt Preussen, sabelfäste med genombruten parerplåt med kejsar Vilhelm II:s profil, förnicklad balja, bärremmar, längd 60 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, skador, korrosion

Ändringar/tillägg

Vapen/Medaljer, Blankvapen, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Barnsabel

Budhistorik (26 bud)
5142801
5142552
1 900
5141779
1 800
5140083
1 700
5138123
1 600

Slutpris SEK:
193 EUR, 219 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 200 kr.