Spegel sengustaviansk J.G. Igelström

674299

JOHAN GUSTAF EGELSTRÖM (spegelmakare i Stockholm, gesäll hos Johan Åkerblad 1790-1799, verkgesäll 1799-1801 hos änkan Åkerblad, död 1806), spegel, sengustavianskt stockholmsarbete, signerad IE samt Stockholms hallstämpel 180?, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålad, krönt av bandrosett, över- och understycke med infattade gouacher med antikserande motiv, dekor av blad-, pärl- och äggstav, silverfolierade glas, originalbakstycke, 126 x 54 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, ställvisa dekorskador och retuscher, senare glas

Ändringar/tillägg

Speglar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (36 bud)
5149929
15 500
5149826
15 000
5149928
14 500
5149826
14 000
5149498
13 500

Slutpris SEK:
15 500
1 496 EUR, 1 699 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.