Armlänstol Italien 1800-tal

658084

ARMLÄNSTOL, Italien 1800-tal, träskuren dekor, ryggbricka i form snäckskal med armlän av fiskar, naturalistiskt formade ben med pärla, bemålad, sitthöjd 44 cm
Jämför snarlik stol i Carl Eldhs ateljémuseum, Stockholm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, främre benen med förstärkningar, ett benavslut kompletterat

Ändringar/tillägg

Möbler, Stolar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Armlänstol Italien 1800-tal

Budhistorik (42 bud)
5150710
18 500
5150707
18 000
5150709
18 000
5150707
17 000
5150704
16 500

Slutpris SEK:
18 500
1 785 EUR, 2 028 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.