Taburett gustaviansk Johan Lindgren

657900

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), taburett, gustavianskt stockholmsarbete, signerad ILG, träskuren dekor, sarger med bladsnitt, hörnfleurongoer, avsmalnande kannelerade ben, bemålad i vitt, sitthöjd 41 cm

PROVENIENS: Stopalo

Slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Övriga möbler, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (15 bud)
5152864
4 200
5152322
5152343
3 800
5152322
3 600
5152337
3 400

Slutpris SEK:
4 200
441 EUR, 546 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.