Karl Svensson vas

657817

KARL SVENSSON, vas, lergods, Höganäs, omkring 1900, dekor av två slingrande ödleliknande figurer, glaserad i vinröd iriserande glasyr, stämpelmärkt 975 HÖGANÄS KS, höjd 29, diameter 36 cm

PROVENIENS: Stopalo

Nagg och fotnagg, slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Keramik/Porslin, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Karl Svensson vas

Budhistorik (33 bud)
5151377
3 600
5151401
3 400
5151377
3 200
5151397
5151377
2 800

Slutpris SEK:
3 600
347 EUR, 395 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 300 kr.