Spegel stockholmsarbete i rokoko

657802

NICLAS SUNDSTRÖM (spegelmakare och spegelfabrikör i Stockholm 1754-81), spegel, stockholmsarbete i rokoko, signerad NS under krona, Stockholms hallstämpel, otydlig datering, dekor i papier maché, förgylld i trois couleur, uppsvängt krön med genombruten dekor av blommor, rocailler och voluter, ramen med blomsterdekor av pastellage, nedre sargen med genombruten dekor av voluter, kvicksilverfolierade glas samt bakstycke i original, 83 x 39 cm

PROVENIENS: Stopalo

Lagningar, smärre skador, mindre dekorbortfall

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Speglar, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (40 bud)
5153176
21 000
5153179
20 000
5153176
19 000
5153175
18 500
5153169
18 000

Slutpris SEK:
21 000
2 027 EUR, 2 302 USD
Utropspris SEK:

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 344 kr.