Ljuskrona sengustaviansk stil

657470

LJUSKRONA, sengustaviansk stil, omkring 1900, för 12 ljus, stomme av förgylld mässing, behängd olikslipad prismor, genombruten ljusring med plymer, S-formade ljusarmar, korgbotten med avslutande pinjekotte, höjd 120, diameter 90 cm

PROVENIENS: Stopalo

Spår av el, borrad, smärre slitage

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Belysning, Taklampor, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Ljuskrona sengustaviansk stil

Budhistorik (26 bud)
5151037
40 000
5151034
39 000
5151003
38 000
5150999
37 000
5150986
36 000

Slutpris SEK:
40 000
3 860 EUR, 4 384 USD
Utropspris SEK:
25 000