Byrå gustavianskt stockholmsarbete

657344

BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, fanerad med amarant, delvis färgad björk och lönn, brännförgyllda beslag av mässing, övre lådan med lagerfestonger, fronten med spaljémönster och fleuronger, snedställda hörn, beslag i form av konsoler med serafer, inlagda rombkedjor, sidorna med friser och fält, inläggningar av lagerfestonger och rosetter, avsmalande ben med guttæ och fothylsor, skiva av kolmårdsmarmor med kälning, nycklar medföljer, höjd 83, 110 x 55 cm

PROVENIENS: Stopalo

Fanérskador, ställvisa kompletteringar och lagningar, något maskstungen, skivan sannolikt 1800-tal

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Budhistorik (21 bud)
5153748
26 000
5152134
25 000
5152134
21 000
5153133
20 000
5152134
19 000

Slutpris SEK:
26 000
2 509 EUR, 2 850 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.