Byrå rokoko Olof Martins art

657320

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Olof Martins art, fanerad med plommon, beslag i brons, bukig form, skiva med spaljémotiv och romber, utdragbar skrivskiva, front och sidor med inläggningar av romber, rundade hörnstolpar, draghandtag och nyckelskyltar i form av akantus och rocailler, nyckel medföljer, höjd 79, 123 x 58 cm
Draghandtagen monterade med skruvar med rundade skallar vilket ofta Olof Martin använde.

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 260ff

Smärre fanérskador

Ändringar/tillägg
Visning 9-14 september på Nybrogatan 32
Måndag-fredag 11-18
Torsdag kvällsöppet till 20
Lördag 11-16

Möbler, Skåp, byråer, Stopalo

Nybrogatan 32, Stockholm

Byrå rokoko Olof Martins art

Budhistorik (19 bud)
5153325
27 000
5153322
26 000
5153318
25 000
5153313
24 000
5153309
23 000

Slutpris SEK:
27 000
2 606 EUR, 2 959 USD
Utropspris SEK:
20 000

Föremålet finns i Stockholm. Transportpris från 774 kr.